Investice do sběratelských předmětů
Uvažujete o zhodnocení Vašeho kapitálu formou investice do vyznamenání, řádů, mincí či jiných sběratelských předmětů? Přinášíme Vám několik zajímavých článků věnujících se této tématice.
Jak investovat?
Filatelie Klim Vám může nabídnout výhodnou investiční koupi vzácných sběratelských předmětů.
Co je důležité vědět při sestavování úspěšné sbírky? Tři klíčové elementy určují tržní hodnotu a tudíž i investiční hodnotu vzácných mincí, bankovek, řádů atp. Jsou to individuální kvalita, rarita a popularita. A důvody proč investovat do vzácných mincí, bankovek, známek a vyznamenání? Významným důvodem je dokázáný růst kapitálu, dále také rozložení a snížení rizika, nulové poplatky za údržbu, ideální rodinný poklad, flexibilita a přenosnost.
Pokud máte zájem o sestavení investičního portfolia - kontaktujte nás.
Zajímavé články
Češi začali investovat do starých mincí
Omrzelo vás sledování kurzů akcií? Můžete zkusit uložit své jmění do vzácných zlatých mincí, bankovek či vyznamenání. Zatímco před pěti lety šlo téměř hlavně o zálibu sběratelů, v současnosti přibývá investorů, kteří o mincích nic neví a spoléhají se na služby odborníků. Hodnota vzácných mincí, bankovek a řádů stále roste. Tržní cena nepoškozených exemplářů se ročně zvyšuje v průměru až o deset procent. Leckdy však cena raketově vylétne. Číslovaný dukát s rytinou Svatého Václava se prodával před třemi lety za cenu kolem 110 tisíc korun. Nedávno se stejný exemplář prodal v zahraniční aukci za 300 tisíc korun.
Enormní zájem o nákup vzácných mincí potvrzuje i ředitel odboru prodeje a marketingu Libor Křapka z České mincovny, která kromě pamětních medailí razí mince, jež Česká národní banka dává do oběhu. "Lidé se bojí o své investice, a proto se vrací k jistotě - zlatu. Líbí se jim také leckdy mimořádné zhodnocení mincí," vysvětluje Křapka.
Celý článek najdete zde.
Staré mince táhnou investory
Staré mince se v Česku stávají stále častěji cílem investorů. Kvůli silné koruně je totiž jejich nákup výhodný. Investice do nich se může vrátit i patnáctkrát. Největší zájem je přitom o zlaté série vydávané Českou národní bankou. Vyprodané jsou na několik let dopředu.
Nová mince se znojemskou rotundou stála v roce 2000 čtyři tisíce korun. Dnes ji její majitelé nabízejí na internetu za víc než 50 tisíc. Numismatika už v Česku zdaleka není doménou sběratelů. Stal se z ní totiž výnosný obchod. "Poslední dva roky to bylo až zázračnou investicí," přiznává numismatik Jiří Procházka. U mincí vydávaných ČNB podle něj dosahovalo znásobení jejich ceny až dvacetinásobku.
Série mincí centrální banky jsou z devítikarátového zlata. Každý rok se vydávají dvě řady. Do roku 2011 jsou už ale rozprodané. Pokud je jejich majitelé později prodají, mohou počítat s několikanásobným výdělkem. „U těch mincí z ČNB bývá přísně omezený náklad a jakmile jsou vyprodány, tak samozřejmě vzrůstá prudce jejich cena," přiznává numismatička Ludmila Trtíková.
Zatímco zlaté mince kupuje kde kdo, starší mince z jiných kovů táhnou jen opravdové odborníky. Podobně jsou na tom i historické mince. Podle Procházky nyní roste zájem o mince vydané v období panování Habsburské dynastie.
Numismatika zažívá boom v celé Evropě. Zejména díky internetu je totiž obchodování s mincemi daleko snazší než v minulosti.
Reportáž najdete zde.